Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ

Πάρις Πρέκας (1926 – 1999)

Η Παγκόσμια Ημέρα της Ελληνικής Γλώσσας με φορέα προαγωγής το Τμήμα Ελληνικής Γλώσσας (Τ.Ε.Γ.) Νεαπόλεως και Καμπανίας διοργανώνεται από την Ελληνική Κοινότητα Νεαπόλεως και Καμπανίας και τον Δήμο Νεαπόλεως, σε συνεργασία με τον Συντονιστικό Φορέα Καθηγητών Κλασσικών Λυκείων, υπό την πνευματική αιγίδα της Ιταλικής Βουλής, του Ελληνικού Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού, της Γενικής Γραμματείας Απόδημου Ελληνισμού, της Κυπριακής Πρεσβείας στη Ρώμη, του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου της Νάπολης (ΜΑΝΝ) και της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας (KEΔΕ).


Η εκδήλωση (8 και 9 φεβρουαρίου 2019) θα μεταδοθεί σε απευθείας «live-streaming» εδώ


Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α 

NAPOLI CASTEL NUOVO | Maschio Angioino – Sala dei Baroni

Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου 2019 

09:00 > Ia SESSIONE
1) Liceo V. EMANUELE – GARIBALDI – Napoli, Referenti: Lina SALVADORI, Daniele VENTRE
2) Liceo SACRO CUORE SALESIANI – Napoli, Referente: Michele CASELLA
3) 1° ΓΕΛ ΜΑΡΑΘΩΝΑ Αττικής, Υπεύθυνη: Κάντια ΒΑΡΕΛΑ
4) Liceo A. MANZONI – Caserta, Referente: Giovanni FIERRO
5) Liceo SEGRÈ – San Cipriano d’Aversa, Referente Gianluca DEL NOCE
6) Liceo A. GENOVESI – Napoli, Referente: Roberto DE LUCIA
7) Liceo CARTESIO – Villaricca, Referente: Maria Rosaria GONZALES Y REYERO
8) Liceo UMBERTO I – Napoli, Referenti: Angela IANNUZZI, Elsa NUZZO
9) Liceo SANNAZARO Referente: Loredana SAINI
10) Liceo A. PANSINI – Napoli, Referente: Ester DE MIRO
11) Γυμνάσιο ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ – Ηράκλειο Αττικής, Υπεύθυνοι: Δέσποινα ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ, Ευθυμία ΤΑΓΚΑΛΑΚΗ, Φωτεινή ΓΛΥΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ

Intervengono: Paolo Silvestrini Università Luigi Vanvitelli – Campania e Manuela Pellegrino Smithsonian Institution

15:00 > IIa SESSIONE
12) Liceo T. TASSO – Salerno, Referente: Ester CAFARELLI
13) Liceo CARDUCCI – Nola, Referente: Patrizia SORRENTINO
14) Liceo PITAGORA – Pozzuoli (Na), Referente: Francesca VIOLANTE
15) 21o Γυμνάσιο ΠΑΤΡΑΣ, Υπεύθυνοι: Βασιλική Αλμπάνη, Κων/να Καφέζα, Αλεξάνδρα Οικονόμου
16) Liceo A. GATTO – Agropoli (Sa), Referente: Angelo MANTIONE

Collegamenti con: Paesi Ellenofoni del Salento e della Calabria, Baku (Azerbaigian), Uniunea Elena Din Bucarest (Romania)


Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2019 

09:00 > IIIa SESSIONE
17) Liceo Q. O. FLACCO – Portici (Na), Referenti: Marcella RAIOLA, Maddalena ALINI
18) Liceo AMALDI – NEVIO – S.M. Capua Vetere, Referente: Caterina MECCARIELLO
19) Liceo S. PIZZI – Capua (Ce), Referente: Anna DI LILLO
20) Liceo G. B. VICO – Napoli, Referente: Carmen SOLDANO
21) ΤΜΗΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ ΚΑΜΠΑΝΙΑΣ – Υπεύθυνοι: Ελένη ΛΥΓΕΡΟΥ, Μαριάννα ΚΥΡΙΑΚΟΥΔΗ, Μαρία ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

Suoni dalla Grecia dall’ensamble di musica ellenica «Xenitià» – Simona Schettini e Roberto Trenca

11:00 > CERIMONIA UFFICIALE
Presiedono: Meropi Tzoufi – Vice Ministro della Pubblica Istruzione (Grecia); Fotis Fotiou – Commissario Presidenziale per la Diaspora (Cipro); Michalis Kokkinos – General Secretariat for Greeks Abroad; Luigi de Magistris – Sindaco di Napoli; Gaetano Daniele – Assessore alla Cultura del Comune di Napoli; Dimitris Kafandaris – Vicepresidente Associazione Nazionale Comuni Greci; Paolo Giulierini– Direttore Museo Archeologico Nazionale di Napoli; Paul Kyprianou – Presidente della Comunità Ellenica di Napoli e Campania; Rappresentanti dei Presidi e dei Docenti

Locandina_19Xweb13:30 > IVa SESSIONE
22) Liceo C. MARCHESI – Padova, Referente: Grazia FULCINITI
23) Λύκειο ΤΙΝΟΥ, Υπεύθυνη: Μαργαρίτα ΑΠΕΡΓΗ
24) Σχολείο στο ΛΟΥΜΠΟΥΜΠΑΣΙ (Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό), Υπεύθυνη: Βικτωρία ΓΕΡΑΣΙΜΙΔΟΥ
25) Liceo CIRILLO – Aversa, Referente: Giovanna VACCARO
26) 1o ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – Υπεύθυνοι: Αννα ΚΑΠΡΑΛΟΥ, Θεοδώρα ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ

Collegamenti con i licei: DE CASTRO Oristano, G. A. PISCHEDDA Bosa (OR), EUCLIDE Cagliari, G. SIOTTO PINTOR Cagliari, B. R. MOTZO Quartu S.Elena (CA)

Si esibisce il corpo di ballo dei giovani greci della NATO.


Προτεινόμενες συνδέσεις
www.facebook.com/giornatamondialedellalinguagreca/